Kliknij na obrazek, aby przejść do artykułu. Wersja audio dostępna już wkrótce.

Coaching – szansa na podmiotowość w zarządzaniu

W miarę jak dokonuje się transformacja ku gospodarce nadsymbolicznej, charakteryzującej społeczeństwo postindustrialne, radykalnie zmienia się sama natura władzy. W tym społeczeństwie wiedza – najbardziej demokratyczne źródło władzy zaczyna
odgrywać rolę wiodącą.

Cenimy mądrość i doświadczenie – artykuł dla

Harvard Buisness Review

Wiek to nie przekleństwo. Mądrość osób po piędziesiątym roku życia jest kluczowa dla zdrowego rozwoju organizacji.

Kultura i klimat w organizacji transgresyjnej

Dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe w społeczeństwie informacyjnym
wymusza na przedsiębiorstwach nieustanny proces adaptacyjny. Postęp technologiczny i innowacja sprawiają, że świat zmienia się w zawrotnym tempie. Paradoksalnie dla współczesnego przedsiębiorstwa proces zmian stał się najbardziej stałym elementem rzeczywistości organizacyjnej.

RÓWNOWAGA PRACA-ŻYCIE

SZANSA CZY KONIECZNOŚĆ?

Żyjemy w czasach gdzie utrzymanie status quo przestało być wartością, a ciągłe
doskonalenie stało się wyzwaniem stawianym każdego dnia, zmienność stała się normą, rywalizacja i zazdrość w stosunkach zawodowych motorem działania, a systemy wartości i normy moralne przemodelowuje się w zależności od sytuacji, tłumacząc, że są zbyt tradycyjne i mało nowoczesne.

STYL FUNKCJONOWANIA W ROLI MENEDŻERA

NASTĘPSTWA PROCESU SOCJALIZACJI KOBIET?

Kobiety cenią sobie najbardziej współpracę, zaangażowanie, są wytrwałe i konsekwentne, a także gotowe do ciągłego uczenia się, otwarte na zmiany i różnorodność, ceniące instynkt i intuicję na równi z myśleniem, w miarę potrzeby łagodne lub stanowcze. Kobiety są też bardziej odporne na stres, a także przekonane, że menedżer musi być silny psychicznie, ciągle doskonalić się i
wierzyć w powodzenie.

Joanna Mesjasz
Małgorzata Eichler-Fałowska
Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego

PERCEPCJA ZAANGAŻOWANIA PRZEZ ADEPTÓW ZARZĄDZANIA

SZANSA CZY OGRANICZENIEM DLA WSPÓŁCZESNYCH FIRM?

Jednostka dotąd nie była tak świadoma własnych możliwości i nie była zdolna w takim stopniu panować nad światem. Nie była również tak poddana zmianom, nadmiarowi stymulacji i informacji, a także
wszechogarniającej presji czasu. Można postawić tezę, że są to czasy dla ludzi
twórczych i innowacyjnych. Twierdzeniu temu towarzyszy jednak paradoks, gdyż tworzenie wymaga zaangażowania, któremu nie sprzyja przyspieszenie.

Co jest moim orzechem?

Personalne ograniczenia we wdrażaniu programów WLB

Polityka dotycząca równowagi między pracą, a życiem osobistym (ang.work-life
balance – WLB) określa, na jaką elastyczność w sposobie zarządzania kapitałem ludzkim organizacja zamierza sobie pozwolić, aby umożliwić pracownikom uzyskanie równowagi między obowiązkami zawodowymi, a pozostałą aktywnością. W poprzednim artykule zwróciłam uwagę na to, że pracownikom niezbędne są umiejętności w zakresie samodzielnego wprowadzania równowagi we własne życie i unikanie pracoholizmu.

Człowiek w globalnym przedsiębiorstwie

Człowiek wobec masowych zjawisk społecznych. Pod redakcją Jarosława Klebaniuka. Instytut Psychologii, Universytet Wrocławski.

Nekrofilityczne społeczeństwo

a lęk przed śmiercią

W społeczeństwie dotkniętym syndromem anomii, zafascynowanym konsumpcją, zwróconym bardziej ku przedmiotom i technologii niż życiu i naturze, ujmującym rzeczywistość mechanicznie, w którym sukces stał się miarą wartości człowieka, a praca i nabywanie dóbr podstawą życiowej aktywności, w takim świecie transcendencja  nie ma uzasadnienia, a śmierć ulega wypieraniu. Śmierć przestając być oczywistym elementem ludzkiego istnienia i społecznej struktury, nie tylko nie przestała być dla człowieka problemem, ale jednocześnie przyczyniła się do zubożenia jego osobowej i społecznej egzystencji.

Kryzys wartości w perspektywie skończoności a koncepcja płynnego sensu życia

W świecie współczesnym człowiek koncentrując się na zdobywaniu, pokonywaniu, działaniu – upraszcza i redukuje siebie do poziomu sprawności techniczno-wytwórczej. Czyni kategorie przetrwania i sukcesu miarami życia, dokonując alienacji od tego co naprawdę ludzkie. Gubi swój metafizyczny zmysł, a trudną do sprecyzowania kategorię sensu zastępuje mierzalną efektywnością.

Psychologiczne koszty sukcesu zawodowego w społeczeństwie opartym na wiedzy a jakość życia

Joanna Mesjasz
Zbigniew Zaleski

Społeczne bariery we wdrażaniu programów WLB

Zmienność tempa życia i warunków pracy, konsumpcjonizm, kult przyjemności, egocentryzm, kultura masowa oraz chaos aksjologiczny i normatywny, to cechy charakterystyczne dla nowoczesnego społeczeństwa. Rządzi nami moralność intencji, wyrastająca z puryzmu i upodobania do pozorów. Kiedy znikają uniwersalne wartości i sens życia zbiorowego, człowiekowi nowoczesności pozostaje już tylko jeden przedmiot namiętności utrzymanie poziomu życia i posiadania. Zanurzając się jednak w kulturze hedonistycznej i niekontrolowanym konsumpcjonizmie tracimy z oczu nasz wewnętrzny świat, spłycamy życie – więc równoważenie sfer zawodowej i prywatnej nie jest niczym uzasadnione. Prowokacyjnie zapytam czy ma sens w świecie żyjącym z nierównowagi?

Stress, Professional Burnout and Psychological Cost – An Opportunity for New Quality?

Department of Psychology
University of Wrocław

Czynniki sukcesu manadżerów

Uniwersytet Wrocławski 2006

Blaski i cienie sukcesu zawodowego w ocenie adeptów –
głos w dyskusji nad kształtowaniem kompetencji.

dr Joanna Mesjasz
dr hab. Prof. UWr. Stanisław A. Witkowski

Zwrot z inwestycji w programy „Work-Life balance

Nadal w bardzo wielu organizacjach dział personalny rozumiany jest w kategoriach kosztu, a ekonomiści niechętnie akceptują projekty z obszaru HR. Powszechnie mówi się o kosztach zasobów ludzkich, a tylko nieliczni wskazują na możliwość zwrotu z inwestycji w pracowników. Do oceny ich wartości służyć może system controlingu personalnego. Jest on wewnętrznym systemem monitorowania, analizy, oceny i podejmowania decyzji służącym realizacji celów w poszczególnych obszarach zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie.

KSZTAŁTOWANIE KLIMATU DLA EFEKTYWNEGO ZARZĄDZANIA WIEDZĄ W ORGANIZACJI

Klimat organizacyjny to wspólny sposób postrzegania zarówno formalnej, jak i nieformalnej polityki, procedur, praktyk, struktur organizacyjnych i relacji interpersonalnych, to nastrój panujący w organizacji

KSZTAŁTOWANIE KULTURY ORGANIZACYJNEJ
A ZARZĄDZANIE WIEDZĄ

W społeczeństwie informacyjnym wiedza jest produktem społecznym, a dla organizacji − kluczowym składnikiem tworzenia przewagi rynkowej. Menedżerowie organizacji wiedzy stają przed trudnym, ale bardzo istotnym zadaniem. Ich rolą w przedsiębiorstwie staje się kreowanie nowej kultury organizacyjnej sprzyjającej transferowi przedsiębiorstw w organizacje uczące się. Od jakości tego procesu zależy wzrost efektywności organizacji oraz osiągnięcie przez nią sukcesu rynkowego

Sukces i porażka w życiu zawodowym a koncepcja płynnego sensu życia

W niniejszym opracowaniu rozważania dotyczące sukcesów i kryzysów zawodowych prowadzone są na osnowie teoretycznej koncepcji zaproponowanej przez Obuchowskiego (2005) człowiekowi ponowoczesności- koncepcji płynnego sensu życia. Dzięki niej jednostka ludzka nie musi tworzyć koncepcji siebie raz na całe życie, ale może zachowując własną tożsamość, stawać się na nowo, broniąc się tym samym przed negatywnymi skutkami kryzysów, których dynamicznie transformująca się rzeczywistość społeczna dostarcza w znacznej ilości współczesnemu człowiekowi.

Psychologia relacji z klientem

Prowadząc szkolenia i pracując z ludźmi biznesu, w tym zwłaszcza z reprezentantami działów sprzedaży, uświadamiam im istnienie podświadomości, schemat góry lodowej zaczerpnięty z psychoanalitycznej metaforyki jest jednym z pierwszych, jaki rysuje. Dlaczego się tak dzieje, ponieważ wiem, że odkrywając istnienie podświadomości, doświadczamy frustracji i zadziwienia samym sobą, ale mamy większy wybór.  Zaczynamy rozumieć, że ta część „ja” dostępna na co dzień, to zaledwie cząstka tego kim na prawdę jesteśmy. Poszerzenie obszarów wiedzy stwarza szansę, większej kontroli nad sobą i otaczającym nas światem relacji.

Subskrybuj

Podaj swój adres mailowy, aby na bieżąco otrzymywać informacje o nowych publikacjach, wystąpieniach i webinarach.